12 NEJLEPŠÍCH KNÍŽEK ZA TENTO ROK

by - prosince 30, 2017

Výsledek obrázku pro books tumblr png
Hojky, konec roku nám neodvratně ťuká na vrátka a proto tu mám jeden takový shrnující článek. Tento typ článku najdete na každém druhém blogu, ale mně to přijde fajn. Letos jsem přečetla kupu opravdu skvělých knih a některé z nich jsem Vám tu i doporučovala, proto se tu u nich nebudu tolik zastavovat. Původně jsem Vám jich chtěla představit 17, jakože byl rok 2017, chápeme, ne? Ale nakonec jsem se rozhodla, že Vám jich doporučím 12.
Zamýšlela jsem tak, že z každého měsíce vyberu tu nejlepší knihu, ale byly měsíce, kdy byly všechny naprosto úžasné a pak byly i ty měsíce, kdy jsem o dobrou knihu byť jen pohledem nezavadila. Proto to nechám plavat a vyberu opravdu ty nejlepší, bez ohledu na to, zda jsem to četla jenom v jeden měsíc či ne. 


Výsledek obrázku pro sirotčinec slečny peregrinové1. Opravdu jste čekali, že nezačnu mým milovaným Sirotčincem slečny Peregrinové? Již loni jsem s tímto příběhem začala prostřednictvím filmu a do knih se mi vůbec, ale opravdu vůbec nechtělo. Do dneška mě hanba fackuje, jak jsem vůbec něco takového mohla vypustit z úst! V březnu jsem se konečně odhodlala a první díl si půjčila v knihovně. Neuvěřitelně jsem si ho zamilovala a do knihovny si běžela rovnou pro druhý. Pokud Vám můžu doporučit ne úplně typický YA tajemný příběh, je to zajisté tento. RECENZI NA PRVNÍ DÍL NALEZNETE ZDE. 


Výsledek obrázku pro scénář fantastická zvířata2. A jedeme dál. Fantastická zvířata. Opět jsem viděla před přečtením půl roku zpátky film, byla jsem dokonce na premiéře, bohužel ne té půlnoční. V té době jsem vůbec netušila, že za půl roku vydají scénář právě k tomuto filmu. A jak jsem se ke knize nakonec dostala? Naprostou náhodou. V lednu tuším, se spustil předprodej knihy. Já to vyplnila, protože jsem se chtěla podívat, jaký umožňuje AM způsob platby. Ano, přesně proto jsem to udělala. Akorát, že se mi tam žádné možnosti jako " převod na účet" či "dobírka" neukázaly. Ukázal se tam pouze text se slovy: Knihu Vám zašleme hned, jak jí za dva měsíce naskladníme. Děkujeme za nákup. Já koukala s otevřenou pusou. Stála 314 korun a já v té době neměla ani pěti kačku v prasátku. Nastal březen a mě opravdu napsali, že je kniha na poště k vyzvednutí. Byla jsem odhodlaná tam nejít a tím způsobit to,že knihu zašlou zpátky, nakonec mě má nejhodnější babička překecala, na poštu šla se mnou a knihu mi zaplatila. Do dneška jsem ji za to neuvěřitelně vděčná. 


Výsledek obrázku pro země příběhů3.   Pokud tak, jako já milujete pohádky, jistě si zamilujete Zemi příběhů. Já měla opět neuvěřitelné předsudky vůči prvnímu dílu, do teď nechápu, proč. Série je to jedna z mých nejoblíbenějších a už se na mě směje z poličky třetí díl. Je to napsáno krásným, svižným jazykem, který dle mého sedne malým i velkým. 


Výsledek obrázku pro aréna smrti4. A také jsem napravila některé své hříchy! Představte si, že jsem několik let žila bez Hunger games. Ne, o tomhle se nevtipkuje, opravdu jsem to doposud nečetla, neviděla a vlastně jsem vůbec neměla páru, o co go. Samozřejmě, že jsem šla s davem. Série mě naprosto pohltila. Tedy, přesněji řečeno. Četla jsem první dva díly, do toho třetího se nemůžu dokopat, ale ostatně.. není to nic špatného, k prvnímu dílu jsem se dokopávala celé tři roky, takže věřím, že na něj řada přeci jen dojde. RECENZE NA PRVNÍ DÍL ZDE. 


Výsledek obrázku pro nocte5. Doporučím Vám i Nocte, ale pod podmínkou, že se vyhnete dalším dílům. Ne, nejste slepí. Ne, jsem normální. Zkrátka to nedělejte, pakliže si nechcete zkazit opravdu nádherný požitek ze čtení. Jednička byla naprosto famózní, mně osobně dočista vzala dech, ale nedávno jsem dočetla druhý díl Verum a nehorázně mi to zkazilo dojem i právě z toho prvního dílu, což je škoda, protože bych řekla, že Nocte je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. 


Výsledek obrázku pro harry potter a kámen mudrců6. A co by to bylo za doporučování nejlepších knih, kdybych ani jednou nezmínila svého milovaného Harryho? Harry nesmí nikdy nikde chybět, proto ani tady ne. Celou sérii jsem kompletně přečetla až letos, ale teď, ke konci rok jsem si ještě stihla dát re-reading půlky série, přičemž teď začínám ŘÁD. Pokud jste to ještě nezačali číst, o čemž velice silně pochybuji, nebo chcete začít číst fantasy, zajisté neprohloupíte, když začnete právě tady. ;) Výsledek obrázku pro selekce7. A jedeme dál. Doporučila bych Vám tady Selekci, jakožto knihu, ale bohužel jsem ju letos nečetla, takže Vám doporučím Elitu, ale hlavně mám na mysli Selekci, ano? :D 
Nečekejte od těchto knížek světový bestseller, nějaký ultra mega super trhák, dalo by se říct, že to není vůbec kvalitní literatura, ale je to naprosto boží, odpočinkové čtení, do kterého se musí zpravidla zamilovat snad i kluci, i když jsou knihy psané primárně pro dívky. 


Výsledek obrázku pro probuzení simona spiera8. Je opravdu málo knih z redakce nakladatelství Yoli, které si mě opravdu získají, ale Probuzení Simona Spiera mezi ně rozhodně patří. Hlavní postava příběhu, Simon, je gay, tudíž se knížka zabývá tématikou LGBT, což velice oceňuji, jelikož je to téma, které se dneska celkem dost řeší. Já mám takovéto knihy opravdu ráda, především tedy o homosexuálech, ráda čtu o pocitech lidí, kteří si musí projít ne zrovna růžovou zahrádkou a mráčkem s fialovým unicornem nad ní, proto jsem si knihu velice zamilovala a ráda se k ní budu v budoucnu vracet.


Výsledek obrázku pro cress book9. Ač jsem dlouho zápasila se sérií měsíční kroniky, kterou všichni naprosto milovali, troufám si říct, že je Cress opravdu knížkou, které nechybí vůbec, ale vůbec nic. Nikdy jsem na ní neslyšela byť jen trošku nepozitivní hodnocení. Byla napínavá, humorná, oslazená troškou romantiky a navíc ty postavy. Miluji autorčino vykreslování postav, to je zkrátka nádhera. Pokud Vás předchozí díly od dalšího čtení odradily, alespoň Cress ještě zkuste dát šanci. 
Výsledek obrázku pro percy jackson knihy10. Percy. Další restík, který jsem nakonec tedy dorovnala. Božee. Včera jsem dočetla třetí díl a chcete něco povědět? Percy u mě vážně silně konkuruje Harrymu a ano, je to možné. Naprosto mě ta řecká mytologie pohltila, mám vždy sto chutí si začít vést nějaký deník o těch bozích, kam bych si zapisovala různé zajímavosti o nich a tak. Miluju Rickův smysl pro humor a dokonalost, ještě štěstí, že vydal tolik knížek. 


Výsledek obrázku pro pasažérka11. Jako předposlední tu mám pecku o cestování časem. Pasažérku. Je to jedna z těch knih, okolo které jsem minimálně rok chodila v knihovně, vždy váhala, zda si jí vypůjčit, ale pokaždé to dopadlo stejně, nikdy na ní nepřišla řada. V září jsem se ji ale konečně čapla a přitáhla si ji domu. Božeeee. Jak já tu knížku miluji. Už je kvůli tomu, že hlavní hrdinka je bílé rasy a hrdina černé. To je naprosto úžasný, no ne? Od začátku knihy jsem jim fandila a doufám, že to dají v následujícím díle dohromady. ♥♥ Výsledek obrázku pro psí poslání kniha12. Jako poslední tu zmíním příběh, který v poslední době celkem oběhl celou naši republiku, především díky své filmové adaptaci. Ano, řeč je o Psím poslání, které jsem pozdě večer začala číst a další pozdní ráno přečetla. Kniha mě nenechala spát, musela jsem vědět, jak to dopadne. Zda jsem plakala? Ano i ne. Fyzicky nikoli, zkrátka neumím reprodukovat slzy ven, ale vevnitř mě jakási neviditelná síla spoutala a já byla velice úzkostlivá a lítostivá. Vážně velice emocionální kniha vyprávěná z pohledu čtyřnohého kamaráda. 


A jaké knihy se letos líbily nejvíce Vám? ♥♥♥

You May Also Like

12 komentářů

 1. Jé, znám tě z instagramu (sledujeme se tam, já jsem tam jako Betty Pávková) a ty máš i super blog, takže odběr i tu. :-D
  Psí poslání jsem četla a bylo úžasný! Úžasný bylo i pokračování - Psí cesta. Hunger games jsem taky strašně milovala, trašně dobře se čtou a Harry, no to je klasika prostě! :-D
  Jediné s čím vyloženě nemůžu souhlasit je Selekce, já četla teda jen první díl a byla to asi nejhorší knížka, co jsem kdy četla. :-D A to jsem slyšela, že je ze série nejlepší právě ten první díl, takže ty další nějak radši zkoušet nebudu. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, jojo, znám tě. Cožeee? Já ji naprosto žeru, i ve svých 15 letech. :D

   Vymazat
 2. Skoro polovinu z toho, co tady reprezentuješ, jsem četla. Sirotčinec mám také moc ráda, je to příjemné čtení a především nápadité. Hunger Games jsem četla asi dva roky zpátky a teď - konečně! - mám doma celou sérii, doufám tedy, že si v novém roce udělám čas a s ním i re-reading celé série. Už se na to těším, úplně jsem totiž zapomněla styl, kterým je tato série psaná.
  Já jsem až do minulého podzimu Harryho Pottera nečetla. První díl mě na první přečtení moc nezaujal, asi jsem od toho čekala něco jiného, dnes ho ale opravdu miluji! Je to milý příběh, který nestárne. ♥ Abych se tak trochu přiznala, důsledkem toho, že jsem Pottera četla poměrně nedávno, přirostl mi k srdci více Newt a jeho fantastičtí tvorové. To ale nemění nic na tom, že miluji oba příběhy... jen se více přikláním k tomu miloučkému magizoologovi. :)
  A Selekce... k té mám poněkud složitější vztah. Sice se mi celkem líbila, byly to milé knihy s naprosto dech beroucími obálkami, ale stačily mi základní tři díly a dost. Vlastně se nejspíš k sérii už nevrátím, nebo to alespoň neplánuji. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. :)
   Jsem moc ráda, že máme podobný vkus na knížky. A co se týče té Selekce, tak bych řekla, že mi taky stačila základní série. Právě čtu poslední díl, Korunu a za mě teda veliký palec dolů. :(

   Vymazat
 3. Sirotčinec mě absolutně nebavil, taková nemastná neslaná kniha, hrdinové nijací. To Země příběhů je jiná, všechny díly jdou naprostý skvost! Psala jsem recenze na všechny tři a neuvěřitelně jsem se bavila, ten humor se mi na nich asi líbí nejvíc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Týjo, tak to já Sirotčinec naprosto žeru, ale tak ne nadarmo se říká, že sto lidí, sto chutí. :) Ano, na Zemi příběhů mám taktéž ráda ten nefalšovaný humor.

   Vymazat
 4. Sirotčinec jsem viděla pouze film a na knížku se teprve chystám. Co setýká Selekce naprosto s tebou souhlasím, krásně se čte a člověk si u toho odpočine. Jinak mě letos nejvíce zaujaly knížky Manželé od vedle a Kulka, určitě doporučuju si přečíst, pokud máš ráda napínavé příběhy.
  BLOG: Svět nad hlavou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, v první řadě moc děkuji za komentář. Co se týče tvých tipů, Manželé od vedle mě hodně zaujaly, tak se na ně třeba v novým roce pustím.
   Měj se krásně. :)

   Vymazat
 5. Selekce a Psí poslání! ♥ Miluju ♥ A tady je vidět, že vůbec nejsem náročný čtenář :D No jo, mně stačí ke štěstí málo :D
  nekonecnaknihovnicka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky nejsem dle svého úsudku náročný čtenář. :d

   Vymazat
 6. Je to určitě zajímavý a pestrý seznam knih! :) Fantastická zvířata a celou Selekci jsem také četla...a rozhodně se mi také oboje líbilo! A letos doufám, že se už konečně pustím do Sirotčince. Ten mám na seznamu také delší dobu a jak koukám, tak dle tvého názoru je rozhodně dobré se do nich pustit..:)

  OdpovědětVymazat
 7. Já se teď chystám na země příběhů a měla bych ho dočíst ještě tento měsíc a podle tvého a ostatních doporučení se docela dost těším. A mám to hodně stejně já přímo miluju pohádky.

  OdpovědětVymazat